PÅ POST.

PÅ POST.: Elghunden Simba på kullmila. (Foto: Privat)

Kulturturen i mai

Månedens kulturturtur i mai går til ei kullmile som ligger rett ved stien mellom Suluvannet og Veberg, nærmere bestemt rett nord for Husemyr.

Annonse
KULTURTUR.

KULTURTUR.: Her finner du posten i mai.

Sande Avis på Facebook

Annonse

Posten henger rett ved stien som svinger utenom kullmila.

Kullmiler er forholdsvis vanlige kulturminner og de ble laget for å framstille trekull. Hensikten med å omgjøre ved til trekull er at man fjerner det meste av vanninnholdt i veden for å oppnå høyere temperatur ved videre forbrenning av kullet. Produksjon av trekull har foregått i flere tusen år, og har sammenheng med utvinning og bearbeiding av metaller (særlig jern). Til dette trengtes mye trekull.

Kullmilene ligger ofte i skogen der det også er løsmasser (jord, sand etc). De ser ofte ut som en haug som er noe innsunket på toppen, og ofte har de en slags grøft rundt ytterkanten.
 
Dette er en forholdsvis enkel tur, og det går traktorvei rett forbi posten. Den enkleste måten å komme seg til posten på, er å kjøre/sykle til parkeringen i sørenden av Suluvann og så gå traktoveien/stien vestover mot Veberg. Avstanden til posten fra parkeringen ved sørenden av vannet er cirka en kilometer. Husk bompenger på Suluvannsveien.

Et annet alternativ er å kjøre til Veberg og så gå stien over åsene østover mot Suluvann.
Avstanden fra Veberg til posten er da cirka fire kilometer, men det er mye oppover særlig i starten.

Kartutsnittet er hentet fra Turkart over Svelvikmarka, Østskogen og Røysjømarka.

Orienteringsgruppa i Sande Sportsklubb ønsker god tur, og oppfordrer alle til å registrere seg i boka som ligger oppi kassa.