En fengslende nyhet

Annonse

Sande Avis på Facebook

Annonse

Det er nesten så vi ikke tør tenke tanken helt ut; Et fengsel for 200 innsatte i Sande.
I første rekke ikke på bakgrunn av hvilke personer som kan komme til å sitte innelåst og se utover Sandebukta fra Hankeleiva, men på grunn av nyhetens størrelse i seg selv.

I ett års tid har rådmannen og ordføreren vår syslet med en sak som vil få store konsekvenser for Sande. Ikke vet vi hvor mange andre som har visst om dette, men de som har det, har klart å holde munnen lukket med flere segl.

Vi har knapt klart å la tanken på hvordan et fullt utbygd Nordre Jarlsberg Brygge vil påvirke Sande synke til ro, før vi nå blir servert en næringslivsnyhet som vi vel aldri har sett maken til i Sande – både når det gjelder antall arbeidsplasser og type ”næringsliv” det her er snakk om.

Det er nok noen som i denne sammenheng umiddelbart vil si som Kjell Aukrusts udødeliggjorte piggsvinskikkelse Ludvig: ”Det er fali det”.
Det er lett å ha fordommer mot et fengsel, men er det egentlig så ”fali” og skummelt å huse lovbrytere som er forsvarlig lukket bak lås og slå i et topp moderne fengsel oppe i Hanekleiva?

Det er ikke et fengsel med en høyrisikoavdeling det her er snakk om, men et fengsel med ”mildere” innsatte som vil kunne sone både på åpen og lukket avdeling innenfor murene.
Vi velger derfor å tro at dette vil gå bra.

Både rådmannen og ordføreren var forberedt på at dette spørsmålet ville komme da vi ble presentert for saken og parerte det med å si at det nok heller vil virke forebyggende og gjøre Sande til et enda tryggere sted å være.

Og om det hadde vært deg som hadde noen ”svin på skogen”, ville du da ha lusket rundt i nærområdet til et fengsel? Neppe.

Med en beliggenhet i Hanekleiva vil vi heller ikke se stort til transporten av innsatte, som utelukkende vil foregå på E18.
Og skulle noen se en innsatt som er ute og lufter seg sammen med en fengselsbetjent, så må man ikke glemme at de innsatte faktisk skal tilbake til samfunnet igjen etter endt soning.

For Sande vil dette bety svært mange nye arbeidsplasser. 200 i selve fengselet og ytterligere et 50-talls arbeidsplasser som en direkte følge av etableringen. Her er det snakk om menneskelig arbeidskraft i stort monn og ikke et lagerområde med et fåtall ansatte, som fort kunne vært et alternativ på det 300 mål store området.

Kjøp av lokal tjenesteyting vil kunne styrke nåværende næringsliv. Med varetektsavdeling, boavdelinger, administrasjon, aktivitetssenter, verksted og arbeidsplasser for de innsatte vil et milliardprosjekt som dette medføre at lokal arbeidskraft garantert vil få mye å gjøre under selve byggingen av fengselet.

Det blir spennende å følge dette milliardprosjektet videre.

Frank Reiersen
redaktør